poniedziałek, 24 sierpnia 2009

Veletržní Palác


Gmach Pałacu Targowego zaprojektowali Josef Fuchs i Oldřich Tyla. Konkurs rozpisano w roku 1924, zaś 1929 roku budynek oddano do użytku. Zatem jest to rówieśnik katowickiego gmachu Sejmu Śląskiego...
Z ciekawostek Le Corbusier ponoć powiedział o nim "to interesujący budynek, ale jeszcze nie architektura". Tak, czy inaczej, biorąc pod uwagę lata, w których obiekt powstał, zwłaszcza jeśli zestawi sie to z tym, co wówczas powstawało w Polsce, robi wrażenie.
Obecnie w budynku mieści się Národní galerie v Praze, a konkretniej kolekcja sztuki XX i XXI wieku. Picasso, Braque, Degas, Cézanne, Rodin, Mucha, Klimt...

TU można poczytać o budynku nieco więcej...

2 komentarze:

Schayer pisze...

Coś tam by się znalazło, np. Dom Brukalskich jest z 1927 r. Sejm Śląski to trochę inna sprawa... Ciekawe swoją drogą jak wyglądały budowane w tym czasie czeskie budynki rządowe. Nie kojarzę za bardzo nic z tego okresu.

Łukasz Brzenczek pisze...

Ja też niestety za bardzo nie kojarzę, np przedwojenny parlament czechosłowacki mieścił się w zaadaptowanym Rudolfinum - gmachu z 1884 r mieszczącym wcześniej ( i obecnie również) salę koncertową.